1999 İzmit depreminden sonra ortalıkta bir sürü esrarengiz olaylar anlatılmakta. Ne kadar doğru bu söylenenler kim bilir; ama şaşkınlık edilmeyecek türden de değil bu anlatılanlar

1. O gece bayanın birisi, doğum için eşiyle beraber bir taksiyle hastahaneye gidiyorlarmış.Taksi tam Eyüp şehitliğinden geçerken doğum sancıları tutan kadın kafasını sağa sola çevirmeye başlamış.İşte tam bu sırada bayanın gözü şehitliğe ilişmiş.Kadın gördüğü manzara karşısında dona kalmış.Tüm şehitler kabirlerinden kalkmış elleri semada dua ediyorlarmış.
2. Aynı saatlerde Eyüp Sultan Camisinin önünde taksicilik yapan bazı kişilerin söyledikları da insanı şaşkınlıklar içinde bırakıyor: “Taksinin içerisinde oturmuş müşteri bekliyordum. Gaslım birden Cami’nin duvarına ilişti.Duvarları nurdan varlıklar kaplamış tutuyorlardı.Mezarlıklarda yatanlar kalkmış hep birlikte dua ediyorlardı.”

3. Enkazdan 4 gün sonrasında çıkan bir çocuğa su ikram etmişler.Çocuk: “Su ve yemek ihtiyacım yok.Yaşlı bir amca bana su da yiyecek de verdi.”

4. Denizden çok büyük bir ateş topu yükselmiş. Bunu bizzat gören bir arkadaşım vardı. Söylediğine göre deniz ortadan ikiye ayrıldı içinden ateş fışkırdı ve çok büyük bir aydınlıkla deniz geri kapandı. Birkaç saniye bekledikten sonra zelzele başladı

5. O gece yıldızlar bir başkaydı.Çoğu insanın anlattığı – sanki elimi uzatsam yıldızları tutacak gibiydim. Hiç o kadar yıldızı bir arada yeryüzüne o denli yakın görmemiştim hiç elektrik olmamasına rağmen her yeri fazlasıyla aydınlatıyordu.