Lanetli elmas, uğursuzluklarıyla anılmıştır. Bunlar kimin eline geçerse onu felâkete sürüklediklerine inanılır. Bunlardan biri lanetli Mavi Elmas’tır. Sahiplerinden birinin adından ötürü, Hope Elması diye tanınır. 119,5 kıratlık bu eşi az bulunur elması, 1642’de Jean Tavernier adında bir Fransız gezgini Avrupa’ya getirmiştir. Elması Hindistan’da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı.

Bir Hintli rahip, bu davranışının kendisine uğursuzluk getireceğini söyledi. Gerçekten de uğursuzluklar birbirini kovaladı; Tavernier, elması Fransa Kralı XIV. Louis’e satmıştı. Aradan bir yıl geçmeden, Tavernier’i İspanya’da köpekler parçaladı. Fransa Kralı XVI. Louis ise elması karısı Marie Antoinette’e ödül etmişti. Onun da başına gelmeyen kalmadı.

1830’da Daniel Elias isminde bir İngiliz, elması 200.000 liraya Banker Hope’a sattı. Hope. Elması aldıktan kısa bir süre sonrasında, iflas etti. Daha sonra, çıldırarak öldü. Kanitovsky adında bir Rus prensi, bu söylentilere inanmayıp elması satın aldı, gözdelerinden asil bir hanıma armağan etti. Çok geçmeden, hanımı bir başka dostu bıçakla öldürdü. Elmasın yeni sahibi Yunanlı Simon Monkaricies’ti. Açıkgöz adam, elması çok yüksek bir fiyatla, Sultan Abdülhamit’e sattıysa da, az sonrasında karısı, oğlu ile birlikte bir kazaya kurban gitti. Abdülhamit’in sonunu da bilirsiniz.

Böylece uğursuzluklar zinciri sürüp gitti. Devrin tanınmış hanımları bu elması takmak için birbirleriyle yarış ettiler, birçoğunun başına hiç umulmadık felâketler geldi. Son olarak Mavi Elmas’ı Yunanlı armatör Onasis’in karısı Tina almıştı. Sadece, o da hiç umulmadık bir zamanda, çok sevmiş olduği kocasından ayrılmak zorunda kaldı. Uğursuz elmas şimdi ABD’da bir müzededir.

Konu ile Alakalı Arama Sorguları: