Uzaduyum ve ruhsalgörü incelemelerinde kullanılan bazı belli teknikler vardır. Bunlardan en basit olanı, J.B Rhine’nin geliştirdiği Zener Kartları ile meydana getirilen alıştırmalardır.

1934 yılında şimal Karolina’daki Duke Üniversitesinden J.B. Rhine, yürüttüğü bir takım deneyin sonuçlarını yayınlamaya başladığında, bilim adamlarının Duyu ötesi algıya ilgileri uyanmıştı. Rhine, önceki çalışmalardan güvenli sonuçlar elde edilememesi dolayısıyla, bu sonuçların belirsizlikten kurtulması için deneyleri basitleştirmişti.
ESP Testi Rhine’nin getirdiği beş değişik karttan oluşan ve içinde her karttan beşer tane bulunan yirmibeşlik Zener destesiydi.

Beş karttan oluşan Zener kartlarının her birinde kullanılan beş temel simge bulunmaktadır. Bu simgeler daire, artı, dalga, kare ve yıldız çizgileridir. Gönderici birey bu kartları karıştırdıktan sonrasında birer birer açıyor ve ayrıca alıcı da açılan kartların üzerinde hangi simgenin olduğunu sezmeye çalışarak tahminini bir kağıda yazıyordu. Ruhsalgörü deneylerindeyse, alıcı, deneyi icra edenın önünde kapalı duran kartları tanımaya çalışıyordu.

Parapsikolojik yeteneklerinizi test edinOldukça bayağı olan bu gözlem çok önemli bazı neticeların elde edilmesini sağlamıştır. Kartlar karıştırılıp rasgele bir kart seçildiğinde, kartta beş simgeden hangisinin olduğunu rastlantıyla bilme olasılığı beşte birdir. Test, tüm kart dizisi için sürdürülünce de, matematiksel mümkünlık kurallarına nazaran, beş kere doğru tahminde bulunulabilmektedir. Üstelik, çoğu kere gene rastlantı sonucu doğru bir tahminde bulunma mümkünlığı pek olağanüstü sayılamaz.

Sadece, eğer salt rastlantıya oranla daha yüksek bir puan tutturabilirseniz, paranormal bir gücün işe karışması mümkünlığı artar. Ne kadar çok tahmin yapmış olursanız, konum da o kadar çok aydınlanır. Sabır göstererek 10.000 tahminde bulunduğunuzu varsayalım; olasılık hesaplarına gore 2000 doğru tahminde bulunmamız normaldir, ama siz aslında 2200 doğru tahminde bulunmuşsanız, istatistiklere bakılırsa salt rastlantı mümkünlığı iki milyonda birdir.

Rhine, bu deneyleri inandırıcı neticelar elde edinceye kadar sürdürdü. 1939 senesinde Duke Üniversitesinde kendi denetimi altında Dr. Pratt’ın, Woodruff adında bir deneğin üzerinde yürüttüğü en kayda kıymet incelemelerden birinde rastlantı mümkünlığı 1,7 milyonda bir olan neticelar elde etti.

Çalışmalarınız esnasında duygusal öğe bulunması ve sıkıntı duygusu taşımanız, duyu ötesi algı deneylerinin neticeları üzerinde olumsuz tesir gösterebilir.

Gerek uzaduyum, gerekse ruhsalgörü deneyinde, tüm bir deste içinde beş kartı doğru olarak tahmin etmeniz normaldir. Deneyi yine tekrar yapın ve yorulduğunuzda, toplam puanı, icra ettiğinız gözlem sayısına bölerek averaj puanınızı hesaplayın. Eğer tutarlı olarak beşin üzerinde puan elde etmişseniz, Duyu ötesi idraknın gerçekleşmiş olması söz mevzusudur. Yine de, bunu kesinlikle kanıtlamak için çok daha geliştirilmiş deneyler gereklidir.

Konu ile Alakalı Arama Sorguları:

  • uzaduyum nasıl yapılır
  • ensestçizgihikayeler